Kariérní neúspěch a růstové myšlení

4. 12. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Pracovní neúspěch je často považován za zlom v kariéře, který nám může otřást sebedůvěrou a snížit naši hodnotu. Naše přirozená instinktivní reakce může vést k tomu, že se příliš soustředíme na negativa a pochybnosti o sobě. Neuvažujeme nad tím, že se naopak jedná o cennou zkušenost a výhodu.

Růstové myšlení

29. 5. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V dnešním dynamickém a neustále se vyvíjejícím pracovním prostředí je klíčové přijmout nový přístup k rozvoji zaměstnanců. Jde o přístup, který je založen na růstovém myšlení (growth mindset). Tedy schopnosti neustále se učit, rozvíjet a vylepšovat. Růstové myšlení přináší mnoho výhod jak zaměstnancům, tak i organizaci jako celku. V tomto článku si přiblížíme význam růstového myšlení v pracovním prostředí a jak ho můžete podporovat ve své organizaci.

Kritické myšlení

11. 1. 2021   Mgr. Petr Hlušička

Současná doba na nás více kdy jindy klade nároky nejen v oblasti naší inteligence, ale i v rámci naší schopnosti kriticky uvažovat. Mladá generace je v této oblasti ještě více pod tlakem než ty starší s ohledem na množství informačních kanálů a intenzivnímu toku informací, kterému jsou vystaveni. Co je vhodné brát v potaz?

Jak podpořit inovace zaměstnanců

6. 11. 2017   PhDr. Vojtěch Bednář

Chcete, aby zaměstnanci inovovali, ale jím se do vymýšlení zlepšení nechce ani trochu? Co můžeme udělat proto, abychom podpořili ochotu našich zaměstnanců podílet se na inovacích? Nabízíme několik vyzkoušených tipů.

Thinking out of the box

20. 7. 2015   Mgr. Petr Hlušička

Aniž si to uvědomujeme, tak většinu času uvažujeme a řešíme v rámci ustáleného konceptu myšlenek, vzorců a postupů, které jsme v rámci prostředí převzali nebo které jsme si vytvořili (think inside of the box). To nám pomáhá zvládnout většinu situací, přesto ale občas potřebujeme vystoupit z ustáleného pořádku a kouknout se na problém novýma očima (think outside of the box).

Jak zkrotit čas - část IX (Jak vyzrát na projekty)

8. 9. 2014   PhDr. Jan Drahoňovský

Projekty jsou jednou z nemnoha věcí, které nás činí lidmi a vydělují nás od našich zvířecích předků. Jsme totiž schopni plánovat a koordinovat více činností a to i nadlouho dopředu. Zatímco nám nejpodobnější šimpanzi jsou schopni si vyrobit pouze velmi primitivní nástroje, u lidí tomu je jinak. Díky tomu, že disponujeme bezbřehou fantazií a abstraktním myšlením, jsme schopni mít v hlavě i věci, které zatím nikdo neudělal, a přivést je v realitu. Jenže brání nám v tom mnoho překážek, především již zmiňovaná kapacita našeho vědomí… Pojďme se podívat, jak k projektům můžeme přistoupit, aby se dílo zdařilo.

Pracovní předsevzetí

30. 12. 2013   Mgr. Petr Hlušička

Velké množství lidí využívá období před koncem roku ke krátké retrospektivě a zamyšlení v jakém ohledu mohou změnit svoji aktuální situaci, popřípadě ji vylepšit. Nastavení osobních cílů může proběhnout i pro pracovní oblast.


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520