Nový manažer chtěl změnit všechno během prvního měsíce. Proč právě tehdy často ztrácí důvěru svého týmu

1. 6. 2026   Mgr. Petr Hlušička

Povýšení do vedoucí role bývá pro mnoho lidí jedním z nejvýznamnějších kariérních momentů. Současně jde ale o období, kdy se rozhoduje o tom, zda se z výborného odborníka stane respektovaný lídr. Zahraniční výzkumy dlouhodobě ukazují, že první měsíce ve vedení patří mezi nejkritičtější období celé manažerské kariéry. Právě tehdy totiž mnoho nových vedoucích udělá stejnou chybu – snaží se příliš rychle dokázat, že si svou novou pozici zaslouží.

Výběr vhodných vedoucích

23. 1. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Tradiční pojetí leadershipu se zaměřuje na výsledky, kterých vedoucí dosahuje. Jako zásadní je vnímáno, jak silná je autorita, jaké jsou jeho přínosy a jaký má respekt u ostatních kolegů. Na co se ale často zapomíná je jeho práce s týmem, rozvoj potenciálu zaměstnanců, budování vztahů a motivace podřízených. To jsou zásadní ukazatele dobrého vedoucího, pokud se budeme bavit o budování firmy a dlouhodobém horizontu.

Nerespektování manažera

24. 4. 2017   PhDr. Vojtěch Bednář

Ať se nám manažer líbí, nebo nelíbí, ať jsme s výkonem jeho práce spokojeni, či nespokojeni, manažer je a musí být autorita, a jeho slovo by mělo být podřízenými respektováno. Pokud respektováno není, zaděláváme si na velký problém, bez ohledu na to, jak chytrá či kompetentní jeho rozhodnutí jsou.

Podpořte svou autoritu v týmu

20. 2. 2017   PhDr. Vojtěch Bednář

Úlohou a úkolem vedoucího je být autoritou svému týmu. Co můžeme udělat proto, aby nás lidé jako autoritu respektovali?

Asertivita - část I.

25. 8. 2014   Mgr. Petr Hlušička

Asertivita není pouze komunikační styl, ale celkový přístup k sobě samým a ke svému okolí.  Její základ je položen na rovnováze mezi prezentováním svých vlastních názorů a respektováním práv a potřeb ostatních.

Aby trest nebolel

19. 11. 2012   PhDr. Vojtěch Bednář

Trestání je nutná součást management, respektive řízení lidí. Jak trestat tak, aby trest přinášel co největší pozitivní efekt? A na co si dát pozor?


© 2026 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520

Today 261

Yesterday 701

Week 2762

Month 6221

All 363154

Currently are 41 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions