Řízení velkých týmů

6. 11. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Řízení velkého týmu může někdy vyvolávat pocit, že jsme spíš ve vleku aktuální úkolů, než že řídím kolektiv. A často spíše udržujeme křehkou rovnováhu, než že systematicky vedeme a rozvíjíme svůj kolektiv a jejich potenciál. Výzvou je vytvořit prostředí, ve kterém se všichni cítí podporováni, přebírají iniciativu a zodpovědnost za svou práci, a to i v době vaší nepřítomnosti. Abyste se s těmito složitostmi vypořádali a vytvořili efektivní systémy řízení, existují strategie, které můžete zavést.

První pomoc bezhlavému týmu

30. 10. 2023   PhDr. Vojtěch Bednář

Dvacetičlenný pracovní tým přišel ze dne na den o svého vedoucího. Jeho funkci převzal titulárně „druhý v pořadí“, ale ten nemá zkušenosti ani představu, co dál.

Komunikace se zaměstnanci

23. 10. 2023   Mgr. Petr Hlušička

V rámci doby mohou pro firmu nastávat období, kdy je komunikace se zaměstnanci klíčová. A to jak ve smyslu předávání důležitých informací směrem dolů, zjišťování aktuálního stavu směrem nahoru, tak případné eliminaci nežádoucích vlivů nebo eliminaci negativních dopadů z vnějšku. Zásadní roli přitom nesehrávají komunikační kanály typu intranet, nástěnka nebo e-mailová sdělení, ale konkrétní vedoucí pracovníci.

Základní pilíře při budování týmu

12. 6. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Vytvořit funkční tým není jednoduchá záležitost, přitom týmová práce se stává stále důležitější. Silné a kohezivní týmy mají schopnost dosahovat vynikajících výsledků, inovovat a zvládat výzvy s větší lehkostí. Jaké jsou tedy zásadní okamžiky či podmínky proto, abychom vytvořily a udržely silný tým.

Přehnaně ochranitelský manažer

3. 4. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Mnoho vedoucích se ze strachu z možného neúspěchu svého týmu snaží držet maximální kontrolu nad všemi klíčovými procesy, průběžnými cíli a činností jednotlivých členů. To je ale nejen nejsnazší cesta, jak se utopit v mikromanagementu, shořet na vyčerpání, ale také jak vytvořit naprosto nepoužitelnou skupinu lidí. Na co si máme dávat pozor?

Výběr vhodných vedoucích

23. 1. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Tradiční pojetí leadershipu se zaměřuje na výsledky, kterých vedoucí dosahuje. Jako zásadní je vnímáno, jak silná je autorita, jaké jsou jeho přínosy a jaký má respekt u ostatních kolegů. Na co se ale často zapomíná je jeho práce s týmem, rozvoj potenciálu zaměstnanců, budování vztahů a motivace podřízených. To jsou zásadní ukazatele dobrého vedoucího, pokud se budeme bavit o budování firmy a dlouhodobém horizontu.

Role vedoucího a očekávání zaměstnanců

3. 10. 2022   Mgr. Petr Hlušička

Vedoucí pracovníci se velmi často zamýšlejí nad svými podřízenými a nad svými kroky vůči nim. Ale Zkusme někdy obrátit pohled a nahlédnout pod to, jak je to naopak. Jak nás vnímají naši podřízení a co od nás vlastně očekávají a potřebují?

Jak přimět šéfa, aby se choval jako šéf

22. 8. 2022   PhDr. Vojtěch Bednář

Na našem webu píšeme pro manažery a vedoucí pracovníky. Někdy se však na nás obracejí jejich podřízení. Nejčastěji s problémem, že se jejich šéf nechová, jak by měl. Že je něco špatně. Jak můžete přimět svého šéfa, aby se choval jako šéf?

Signály před odchodem zaměstnance

10. 7. 2022   Mgr. Petr Hlušička

Už se Vám někdy stalo, že za Vámi přišel podřízený s tím, že si chce promluvit a rovnou začal mluvit o odchodu? Přemýšleli jste nad tím, že to přišlo jako blesk z čistého nebe?

Rozvoj a pracovní skupiny vedoucích

9. 5. 2022   Mgr. Petr Hlušička

U vedoucích pracovníků ve většině případů můžeme nalézt poměrně dobré odborné dovednosti a motivaci k výkonu. Naopak co bývá slabší stránkou je nedostatek schopností a zkušeností řídit kolektiv, řešit krizové a náročné situace, komunikace a motivace lidí. A to nejen u juniorských vedoucích.


© 2023 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520