15. 6. 2020   PhDr. Vojtěch Bednář

Situace je nejistá. Nevíme, co bude dál. Nevíme, co říkat našim lidem. Jak i za těchto okolností udržet klid? Jak často, jakými způsoby a jak komunikovat se zaměstnanci?

Řada firem je nyní v nepříjemné situaci. Budoucnost je nejistá, nevíme, co nás čeká, a nemáme, co říkat zaměstnancům. Ti se ale zajímají o svou budoucnost, protože vidí, jak jim ubývá práce, případně netuší, co bude dál.

Jak postupovat v této situaci?

Nejprve zvolte „tvář“ – člověka, nejlépe z užšího vedení firmy, který bude zodpovědný za komunikaci problémové situace zaměstnancům.

Pokud je to možné, stanovte jedno konkrétní firemní médium, kterým s nimi budete mluvit (s jeho volbou vám s ohledem na konkrétní podmínky vaší firmy rádi pomůžeme).

Vyberte strategii. Existuje více strategií, jak postupovat v situaci, kdy nevíme, jak bude vypadat budoucnost. Nejbezpečnějšími volbami jsou

  • Cesta „konkrétního data“ v dohledné budoucnosti, kdy budeme přesně znát další postup, a zaměstnance s ním seznámíme.
  • Cesta „zaangažování“ zaměstnanců s tím, že konkrétní datum ani postup neznáme, ale pracujeme na něm, a chceme znát jejich názory a možnosti.
  • Cesta „Úsekového informování“, kdy dáváme zaměstnancům pravidelné dílčí informace o současném stavu s tím, že vždy platí, že mezi jednotlivými úseky se nic nezmění

Jednotlivé strategie je možné do jisté míry vzájemně kombinovat (než k tomu přistoupíte, poraďte se s odborníky, třeba s námi), vždy je však potřeba mít tvář a médium.

Chcete se dozvědět více? Pusťte si naše video a pokud vás zaujme, sdílejte jej prosím na LinkedIn, či pošlete vašim kolegům.

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Učím manažery na všech úrovních pracovat s lidmi tak aby firmu vnímali jako součást svého života, aby jejich práce byla efektivní, smysluplná a naplňovala potřeby firmy i jich samotných.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2023 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520