15. 6. 2020   PhDr. Vojtěch Bednář

Situace je nejistá. Nevíme, co bude dál. Nevíme, co říkat našim lidem. Jak i za těchto okolností udržet klid? Jak často, jakými způsoby a jak komunikovat se zaměstnanci?

Řada firem je nyní v nepříjemné situaci. Budoucnost je nejistá, nevíme, co nás čeká, a nemáme, co říkat zaměstnancům. Ti se ale zajímají o svou budoucnost, protože vidí, jak jim ubývá práce, případně netuší, co bude dál.

Jak postupovat v této situaci?

Nejprve zvolte „tvář“ – člověka, nejlépe z užšího vedení firmy, který bude zodpovědný za komunikaci problémové situace zaměstnancům.

Pokud je to možné, stanovte jedno konkrétní firemní médium, kterým s nimi budete mluvit (s jeho volbou vám s ohledem na konkrétní podmínky vaší firmy rádi pomůžeme).

Vyberte strategii. Existuje více strategií, jak postupovat v situaci, kdy nevíme, jak bude vypadat budoucnost. Nejbezpečnějšími volbami jsou

  • Cesta „konkrétního data“ v dohledné budoucnosti, kdy budeme přesně znát další postup, a zaměstnance s ním seznámíme.
  • Cesta „zaangažování“ zaměstnanců s tím, že konkrétní datum ani postup neznáme, ale pracujeme na něm, a chceme znát jejich názory a možnosti.
  • Cesta „Úsekového informování“, kdy dáváme zaměstnancům pravidelné dílčí informace o současném stavu s tím, že vždy platí, že mezi jednotlivými úseky se nic nezmění

Jednotlivé strategie je možné do jisté míry vzájemně kombinovat (než k tomu přistoupíte, poraďte se s odborníky, třeba s námi), vždy je však potřeba mít tvář a médium.

Chcete se dozvědět více? Pusťte si naše video a pokud vás zaujme, sdílejte jej prosím na LinkedIn, či pošlete vašim kolegům.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520