20. 4. 2020   PhDr. Vojtěch Bednář

Současná doba je ve znamení úspor a hledání optimalizací.  Pro personální management je v této době kriticky nutné zachovat kontinuitu a schopnost firmy zvládat výzvy nejen současné, ale i budoucí. Jak na to?

Předpokládá se, že koronavirová krize, která nás postihla a kterou jsme nezpůsobili, urychlí příchod ekonomického poklesu, na nějž se firmy tak jako tak připravovaly. V poklesu je klíčové z pohledu personálního managementu zachovat tři zásadní priority. Jsou jimi:

  1. Schopnost rychlé readaptace a růstu s využitím stávajících lidí
  2. Schopnost inovace a vytváření změn
  3. Loajalita a spolehlivost klíčových zaměstnanců

 

Rychlou adaptaci potřebujeme pro následný růst: přestože procesy a práce jsou definovány v postupech, není nic důležitějšího než lidé, kteří je naučí nově příchozí zaměstnance. Pokud je ale nyní propustíme jako „neefektivní“, nebudeme je mít.

Inovace jsou motorem růstu, v krizi i po ni jsou zvláště důležité. Pokud ale šetříme, pak inovace „zabíjíme“ tím, že lidem, kteří s nimi přicházejí, říkáme, že „není, kde na ně brát“. Pokud touto cestou ve jménu úspor přijdeme o zdroje inovací, nebudeme je schopni stimulovat později.

Loajalita je nezbytná nejen v krizi, ale zvláště na jejím konci. Lidé, kteří se bojí o budoucnost, neodcházejí, ale jakmile ucítí zlepšení, odejdou jako první. Tomu je třeba zabránit.


 


Zajímají vás tato témata? Pusťte si přiložené video. Pokud se vám líbí, prosíme, odebírejte náš kanál na serveru Youtube, sdílejte video na LinkedIn a na Facebooku a pošlete ho vašim kolegům. Děkujeme vám.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520