24. 10. 2016
Stal jsem se vedoucím našeho týmu. Asi umím zorganizovat práci, uspořádat úkoly a zkontrolovat zda vše funguje. Bohužel součástí mé práce je i jistá míra vyjednávání s kolegy a tady je problém. Tlačí na mne, a já jím ustupuji, a někdy až příliš. Vlastně mám problém jím říct ne. Obávám se, že se na vedoucí pozici nehodím.
odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář
Problém který popisujete, není nijak vzácný. Mnoho vedoucích má tendenci vycházet vstříc, což vede k tomu, že je pro ně těžké prostě prosazovat požadavky. Nicméně ne vždy je možné s lidmi souhlasit a ne vždy můžete požadavky akceptovat.
Pokud máte problém v osobním vyjednávání, udělejte to, že si ještě před ním na papír napíšete, kam můžete ustoupit, respektive co je minimální požadavek, který potřebujete prosadit. Z tohoto požadavku pak v žádném případě neustupujte. Pokud máte pocit, že jste v osobním jednání nucen k tomu, abyste z něj ustoupil, debatu ukončete, a požadavek předejte podřízeným písemně.
Když s kolegy vstupujete do jednání, které může vést k nežádoucím kompromisům, řekněte jím dopředu, na čem si stojíte, a z čeho neustoupíte. Zeptejte se jich, zda tomu rozumí a požádejte je, aby to akceptovali. Pokud se budou snažit otevřít debatu, prostě připomeňte, že tuto otázku jste vyřešili už na samotném začátku.
Neustupovat a prosadit nezbytné je, jak sám píšete, klíčová schopnost každého vedoucího, ale není t nic, co by se nedalo připravit a nacvičit. Pokud vás zajímají další techniky, jak prosazovat své stanovisko, můžete si koupit naši knihu o vyjednávání, případně vám rádi pomůžeme.