12. 2. 2018  

Máme ve firmě skupinu zaměstnanců, které jsme nedávno povýšili do funkce vedoucích týmů. Každý z nich zodpovídá za šest až deset dalších. Byli vybráni jako nejlepší a taky nejzodpovědnější. Zdá se ale, že své podřízené moc nezvládají. Máme vybrat jiné?

odpovídá: PhDr. Vojtěch Bednář

Ne každý člověk kterého pověříte vedením ostatních je k tomu disponovaný a ne každý to zvládne, ve ve skutečnosti je ale jen velmi málo lidí, kteří mají přirozené vůdcovské schopnosti a talent. Pokud jste vybrali vedoucí týmů na základě toho, že jsou zodpovědní, udělali jste dobře, velmi pravděpodobně máte klidné, stabilní typy, což je pro vedení zejména ve výrobních firmách klíčová vlastnost. Není ale jediná a samotná nestačí.

Samozřejmě že je možné, že jste vybrali pracovníky, kteří na vedení týmů nemají (počtem lidí se nenechte zmást, zvládnout malý tým může být těžší než zvládanou velký kolektiv). Zkuste se jich v prvé řadě zeptat, zda vést tým skutečně chtějí, a zda jsou připraveni se v potřebných dovednostech také vzdělávat, protože je opravdu má málokdo dány od přírody. Pakliže jsou, je dobře začít literaturou – vybírejte jim prosím výhradně knihy o vedení pracovníků od českých autorů.

Pokud nestačí samotná literatura, určitě zvažte, že pro tým lídry necháte připravit rozvojový program. Při něm se formou školení, nebo v ideálním případě školení a individuální poradenské podpory naučí zvládat všechny klíčové situace, získají potřebné dovednosti, ale také a možná hlavně sebejistotu, bez které nemohou vedoucí týmů existovat. Bude to stát v prvé řadě čas (kvalitní program trvá nejméně čtvrt roku), a samozřejmě peníze, ale vyplatí se to.

V každém případě neházejte flintu do žita. Pokud jste skutečně nevybrali někoho, kdo na funkci nemá, pak rychlé změny působí negativně na vedené pracovníky. A to určitě nechcete.

Kombinovaný vzdělávací a poradenský program pro vaše pracovníky vám rádi připravíme na míru my.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520