3. 9. 2012   PhDr. Vojtěch Bednář

Co dělat, když se akce, která měla stmelit tým, změní v pravý opak? A kde se vlastně stala chyba?

Je to asi dva roky, co se česká pobočka jisté velmi známé globální společnosti rozhodla uspořádat pro osazenstvo jednoho ze svých oddělení teambuildingovou akci. Vedení se domnívalo, že lidé, kteří zde pracovali (většinou specializovaní odborníci, manažeři a obchodníci, dohromady asi patnáct osob), si potřebují po práci vydechnout, blíže se poznat a naučit neformálně spolupracovat, aby pak mohli lépe fungovat jako celek při svých každodenních činnostech.

Pro organizaci akce, která byla pro zaměstnance de facto povinná, byla vybrána specializovaná agentura. Nebyla sice velká, ale měla velmi dobré reference. Agentura připravila program na prodloužený víkend, jehož obsahem byla celá řada velmi zajímavých aktivit. Některé z nich měli provádět všichni zaměstnanci oddělení, některé další pak po menších skupinách. Na závěr byl připraven společensko-zábavný večer s překvapením.

Akce začala. Trenéři a animátoři z agentury se snažili, seč mohli. Zdálo se sice, že se někteří účastníci programu účastní jen velmi neochotně, a že je některé dokonce nebaví, nicméně vše probíhalo podle programu. Když lidé pracovali v menších skupinách, byla atmosféra příjemnější, když byli všichni pohromadě, zdála se horší.

Dva dny uplynuly jako voda a teambuilding měl vyvrcholit závěrečným večerem. Poté, co proběhla jeho oficiální část, následovalo překvapení – společná degustace drahých, značkových alkoholů. Krátce po jejím začátku ale vypukl spor mezi dvěma kolegy. Spor se velice rychle rozšířil na ostatní účastníky. Někteří se prostě sebrali a odešli, většina se ale časem vmíchala do obrovské hromadné hádky bez důvodu a cíle. Hádka vyvrcholila rvačkou, kterou organizátoři zcela nezvládli.

Když přišli zaměstnanci po neúspěšném teambuildingu do práce, přestali se spolu bavit. Spolupracovali mechanicky, jejich práce se extrémně zpomalila, byli neochotní. Dva lidé (ne zcela klíčoví, ale také ne nedůležití) dali do dvou měsíců výpověď. Oddělení přestávalo být přínosem pro firmu a nadřízený management velmi intenzivně řešil, co s tím. I když je to neuvěřitelné, mezi nápady se objevila i myšlenka uspořádat outdoorovou akci…

 

Kde se stala chyba? Co mohlo být příčinou nepovedeného teambulidingu? A jak postupovat dál? Pokud máte nápad, nebo pokud se vám stalo něco podobného, prosíme, podělte se o něj s námi.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520

Today 78

Yesterday 448

Week 1243

Month 7258

All 27138

Currently are 324 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions