2. 1. 2024   PhDr. Vojtěch Bednář

Máme člověka; odborníka s mnohaletou praxí. Tento pán postupně a velmi svědomitě budoval kariéru od úplného začátečníka až po seniorního specialistu; stále v jedné, nadnárodní, firmě.

Pak přišla katastrofa. Z důvodů, které byly kombinací jeho vlastní chyby, nepříznivých okolností a jednoduše toho, že se stal "hříčkou" firemní politiky, přišel o všechny své funkce a nakonec byl propuštěn. Protože byl vázán nejen konkurenční doložkou, ale i dalšími závazky, bylo jasné, že nemůže dále pracovat nejen na své pozici, ale vůbec v oboru, kde strávil posledních dvacet let.

Rok a půl zkoušel hledat novou práci. Rekvalifikoval se, dokonce podnikal, ale nic z mu nešlo. Pak se ledy v korporaci pohnuly, a lidé, kteří jej předtím vyhodili za ním přišli s tím, že by byli rádi, aby se vrátil. Má to háček: vrátí se na juniorskou pozici, ze které sice bude moci "vyrůst", ale stadnardním kariérním procesem a přinejmenším po nějakou dobu bude na podřízené pozici bez možnosti využívat svých zkušeností a zejména, komukoli říkat, co má dělat.

Otázka zní, jak se nyní zachovat. Pravdou je, že otevřená náruč korporace je pro našeho člověka do jisté míry vysvobozením. Pravdou také je, že podmínky jsou velmi tvrdé. Co by podle vás měl udělat?

Máte tip či vlastní zkušenost? Řešíte podobný problém? Napiště nám.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520