Mikroodpočinky: Malé přestávky s velkým dopadem na výkon a pohodu

25. 11. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Cítíte, že vám během dne dochází energie nebo že klesá vaše soustředění? Mikroodpočinky – krátké, strategické přestávky během pracovního dne – mohou být klíčem k lepší produktivitě, snížení stresu a dlouhodobému pracovnímu nasazení. Nedávné studie se zaměřili na to, proč by měly být mikroodpočinky běžnou součástí pracovního režimu a jak je efektivně zařadit do každodenního harmonogramu.

Dopady extrémního stresu

6. 2. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Dlouhodobý intenzivní stres má výrazný dopad na lidský organismus, může se projevovat nejen v podobě neurobiologických změn a psychologickými projevy, ale také přenosem na další generace. Významná studie probíhala i u přeživších z koncentračních táborů, kteří si prošli extrémními traumatickými prožitky.

Vedení porady

25. 10. 2021   Mgr. Petr Hlušička

Velké množství porad je vnímáno jako neefektivní, ztráta času nebo zatěžující. Na vině bývá jejich neefektivní a nesystematické řízení. Současně se setkáváme s tím, že vedoucí a klíčoví pracovníci tráví téměř polovinu svého času na poradách. A většina tohoto času je vnímána jako ztrátová a zbytečná. Co je tedy důležité mít na paměti při řízení porady?

Komunikace při konfliktech

27. 9. 2021   Mgr. Petr Hlušička

Doba po dovolených může být spojená s větší mírou pracovní zátěže, ale také možných třenic a konfliktů mezi kolegy. Jaká by měla být v těchto případech role vedoucího a jak můžeme postupovat.

Návrat z home office

9. 8. 2021   Mgr. Petr Hlušička

Mnoho zaměstnavatelů se připravuje nejen na návrat lidí z dovolených, ale také z dlouhodobého pobytu na home office. To bývá zátěží nejen pro samotné zaměstnance, ale také pro firmy. Co může udělat vedoucí pro snížení napětí a co nejrychlejší rozjezd?

Význam adaptace při náboru velkého počtu zaměstnanců

21. 6. 2021   Mgr. Petr Hlušička

Firmy v současné době nabírají poměrně velké počty nových zaměstnanců. S tím se mimo zátěže na personální oddělení pojí několik poměrně zásadních aspektů, které mají dopady na celou firmu. S těmi je nutno počítat a proaktivně pracovat na eliminaci případných negativních jevů.

Jak pracovat s naším stresem

2. 11. 2020   Mgr. Petr Hlušička

Současná situace může být náročná, nepřehledná a zátěžová pro každého jednotlivce. Pokud navíc vedete kolektiv a máte za něj zodpovědnost v těchto okamžicích, tak se musíte navíc vyrovnávat s velkou dávkou napětí a nervozity s tím spojené. Pro každého vedoucího je nejen zásadní umět pracovat se svým týmem, ale dokázat odbourávat toto napětí a doplňovat si vlastní vnitřní energii.

Vliv dovolené

10. 8. 2020   Mgr. Petr Hlušička

V průběhu léta i v této nestandardní situaci realizuje většina zaměstnanců dovolenou. To má samozřejmě vliv nejen na samotné pracoviště a pracovníky, kteří v práci zůstávají, ale i na ty co se z dovolené vracejí. V tomto kontextu je z pozice vedoucího vhodné minimalizovat zátěž, kterou to může způsobovat.

Stmelení a posílení týmu

13. 7. 2020   Mgr. Petr Hlušička

Současná doba je v mnoha ohledech zátěžová a má na nás výrazné dopady, jak v pracovním, tak i osobním životě. Přesto se i v těchto situacích dají nalézt pozitiva, která mohou ovlivnit nejen na jednotlivce ale i celé týmy. Příkladem může být to, že se jedná o ideální čas a prostor pro posílení týmu, a to jak z hlediska výkonnosti, tak i osobních vazeb.

Motivace lidí v zátěžové situaci

11. 5. 2020   Mgr. Petr Hlušička

Motivace a vedení lidí v zátěžové situaci se odlišuje od práce s lidmi ve stabilním či progresivním období. Základní pilíře a přístup by měl zůstat obdobný, musíme ale dávat větší důraz na komunikaci a uvědomovat si zásadní body, které naše zaměstnance ovlivňují.


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520

Today 223

Yesterday 332

Week 1774

Month 4476

All 35196

Currently are 112 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions