23. 2. 2015 Mgr. Petr Hlušička
Přestože se může zdát, že termín závislost na práci (workoholismus) může být pouze negativním označením pro člověka, který je výkonově orientovaný a je motivovaný dosahovat vysokých pracovních výsledků, tak se jedná o velmi vážný zdravotní stav.
Obdobně jako jiné závislosti spočívá v neschopnosti změnit nebo ukončit své chování. V příčinách bychom nejčastěji nalezli nutkavou potřebu dosáhnout vysokého postavení a úspěchu, popřípadě uniknout emocionálnímu stresu. Spočívá obvykle v motivaci dosahovat úspěchu a v nastavení být perfekcionistou.
Samotné dosahování úspěchu umožňuje dotyčnému prožívat zážitky podobné při užívání drog. To samo o sobě znesnadňuje případnou vůli po změně nebo opuštění chování, které nám pomáhá tohoto stavu dosahovat.
To má za následek poměrně vážné následky pro duševní zdraví a osobní život dotyčné osoby.
Jako nejčastější příznaky bývají uváděny:
- Intenzivní strach ze selhání
- Dlouhé hodiny přesčas, i v případě, že nejsou potřeba
- Paranoia z výkonu v práci
- Rozpad osobních vztahů kvůli práci
- Využívání práce jako způsobu, jak zabránit bližším osobním vztahům
- Metoda popření jiných problémů, depresí nebo pocitů viny
Naše společnost je zaměřená na výkon a je tak možná někdy těžké identifikovat křehkou rovnováhu, kdy jsme motivováni dosahovat úspěchu a výsledků a kdy postupně dochází k vytěsnění ostatních oblastí. Dochází k tomu nejčastěji, právě když ztrácíme svoji vlastní vnitřní rovnováhu a hledáme své náhradní naplnění právě v práci.
Tip: Zkuste si čas od času najít okamžik pro sebe, kdy zhodnotíte, jakým směrem se váš život ubírá i v kontextu pracovního života. Naučte se držet hranici a rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.
Dále je důležité umět pracovat se stresem, který je součástí našich životů.