11. 5. 2015 Mgr. Petr Hlušička
Jako vedoucí pracovník se občas dostanete do situace, kdy je váš podřízený natolik schopný a šikovný, že se můžete cítit ohroženi. Tato situace pro vás může být naopak dobrou příležitostí a to hned z několika důvodů.
V okamžiku, kdy do týmu přijde nový člen, který má takový potenciál a schopnosti, že se vedoucí cítí ohrožený, tak často následuje obranný scénář. Ten spočívá v tendenci se buď dotyčného zbavit, nebo naopak prokázat, že je vedoucí schopnější.
Tato strategie je destruktivní v mnoha rovinách a zároveň je krátkozraká. Nabídnu vám tři důvody, proč je mnohem lepší mentorský přístup, kdy si vychováte své nástupce.
- Kariéra
Nejlepší kariérní postup vykazují ti, kteří mají své vlastní nástupce, kteří jsou důkazem jejich schopností pracovat s týmem. Zároveň dokazují svoji připravenost pro vyšší pozice a schopnost vytvářet dlouhodobější hodnoty pro společnost. Jedinec, který hromadí své znalosti a snaží se dokazovat svoji důležitost a nepostradatelnost, může naopak vytvořit averzi vůči své osobě. Navíc právě tento přístup vede k rigiditě a stagnaci.
- Mentor
Samotná výchova a výuka nových talentů přináší nové zkušenosti, pohledy na problematiku a celkově rozšiřuje obzory a tím i možnosti. To jakým způsobem umí vedoucí pracovník pracovat s talenty, poskytovat své zkušenosti a názory, zvyšuje jeho hodnotu a důvěryhodnost pro společnost. Zároveň tím ukazuje svoji vyzrálost a širší nadhled.
- Sociální síť
Podpora a rozvoj talentů rozšiřuje síť kontaktů, které může vedoucí pracovník využívat po celou svoji kariéru. Usnadňuje to spolupráci jak v rámci společnosti, poskytuje tak podporu lidí, kteří dotyčného respektují a jsou mu nakloněni. Ale také z dlouhodobého hlediska, v rámci profesionálních kontaktů. A v případě že bude některý z talentů, které jste mentoroval úspěšný? Málokdo zapomíná na ty, co mu pomohli.
Jak budujete svoji profesionální síť? Máte svého nástupce?