20. 3. 2017   Mgr. Petr Hlušička

V okamžiku, kdy tým čelí dílčím neúspěchům a případným potížím, tak se u členů zvyšuje frustrace, vyčerpání a demotivace.  Na povrch začínají vyplouvat emoce a možné konflikty. Jakým způsobem můžete udržet tým v běhu, pozornost na cíl a zabránit možnému poškození vztahů?

 

Vždy záleží na konkrétním týmu a jeho zkušenostech, stejně jako na znalosti týmu vedoucím pracovníkem. Ten by musí umět vycítit možnosti týmu a kdy se tým blíží pomyslnému vyčerpání či vyhoření. Následující kroky mohou pomoci udržet tým pospolu a snížit možné napětí.

Naslouchejte

Poskytněte svému týmu prostor, kdy spolu můžete probrat a řešit co se aktuálně v týmu i u jeho členů odehrává. Naslouchejte tomu, co mají členové na srdci a co je trápí. Poskytněte jim porozumění v tom ohledu, že si uvědomujete, že aktuálně procházíte náročnou situací, ale jedná se pouze o přechodné období a že v tom nejsou sami. Poskytnete jim tak možnost uvolnit napětí a zároveň jim ukážete, že jste zde pro ně.

Podpora

Předveďte týmu, že máte situaci pod kontrolou a uvědomujete si daný stav. Proberte s týmem postup, jak eliminovat překážky a ukažte ochotu poskytnout další zdroje či posily, které jim budou k dispozici, v případě když by se situace zhoršila. Většina lidí si takovou možnost nechá jako záložní, ale vnímají ji jako důležitou oporu.

Smysl

Ve vypjatých situacích se může stát, že se lidé zabývají otázkou proč to vlastně děláme a k čemu je to vlastně dobré. Jsou podráždění, handrkují se, ztrácí motivaci a nevěnují pozornost tomu co je důležité. Pomozte jim získat znovu náhled na danou situaci, odprostit se od vypjatých emocí a soustředit se na širší obrázek. Připomeňte jim co je vaším společným cílem a jaký má jejich práce smysl.

V náročných okamžicích musíte týmu ukázat, že jste tam s nimi. Nasloucháte, podporujete je a ukazujte jim, jaký má jejich práce smysl. I když je někdy náročná. Pokud se lidé cítí pochopeni, cítí podporu od vedení a vědí, že jejich námaha za něco stojí, tak se pomyslné mraky roztáhnou a oni znovu získají svoji energii.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520