8. 10. 2018 Mgr. Petr Hlušička
V okamžiku, když sestavujete nový tým, tak je dobré si uvědomovat co se mezi jeho členy odehrává. To, jak se tým na začátku rozběhne, můžete ovlivnit hned v počátku a výrazně tak zkrátit jeho rozjezd.
V okamžiku, kdy dostanete nový tým, tak se musíte vypořádat s celým množstvím vlivů a interakcí, které se v jeho rámci odehrávají. Noví členové mají očekávání, navzájem se poznávají, snaží se vypořádat se svými obavami. Čím rychleji tým tuto fázi zvládne, tím rychleji se může soustředit na své úkoly a další cíle, které má před sebou.
Co Vám tuto fázi pomůže zvládnout s minimem komplikací a nastartovat nový tým?
Pravidelné porady
Pokud hned od začátku nastavíte pravidelné schůzky, tak povedete své členy ke spolupráci a komunikaci. Budou mít větší povědomí co se v týmu odehrává, jaké máme úkoly a zadání a zároveň otevřenou výměnu informací. Měli by mít zároveň volný prostor k dotazům a otevření témat, která je zajímají.
Jasná očekávání
Hned v počátku je důležité nejen osobní setkání s jednotlivými členy, ale také s týmem jako celkem, kdy je zásadní vyspecifikovat jaké jsou očekávání a důvody vzniku našeho týmu. Co se od nás jako jednotlivců i týmu očekává a kam směřujeme.
Pravidelná zpětná vazba
Hned v počátku nastavte členy svého týmu na pravidelná setkávání mezi čtyřma očima, která mohou být zpočátku četnější, v rámci kterých obdrží zpětnou vazbu a zároveň můžete probrat současný vývoj.
Více informací na toto téma si můžete přečíst zde.
Poskytněte výzvu
Nejen v rámci dlouhodobého plánu, ale i v rámci dílčích kroků, stanovujte týmu určité milníky, které pro tým mohou znamenat výzvy. Při jejich zvládnutí mohou zaznamenat, jak tým spolu začíná spolupracovat a jaké to nese výhody. Zvyšuje to vazbu mezi jejími členy.
První úspěch
Dobrý krokem může být hned v počátku zadat týmu úkol, který jsou schopni v krátké době zvládnout. Není nic lepšího než společný úspěch, který nám dá pozitivní náboj do další spolupráce. Tento úkol musí být adekvátní schopnostem a do určité míry i výzvou.
Zastaňte se svého týmu
Tím, že se svého týmu dokážete zastat, ukážete i to, že mu důvěřujete a věříte. V počátcích to může být impuls, který podpoří sebedůvěru jeho členů, ale i oddanost svému šéfovi.