4. 9. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Léto je za námi, a návrat do pracovního režimu je v plném proudu nebo už za námi. Pro mnoho z nás může být tato fáze trochu obtížná, zejména pokud jsme si užívali zasloužený odpočinek, plný sluníčka, dobrodružství a relaxace. Jak ale tento návrat do reality zvládnout a udržet si nově nabitou energii.

1. Efektivní plánování návratu

Jedním z klíčových faktorů, který vám pomůže překonat návrat do práce po prázdninách, je efektivní plánování. První den po dovolené může být náročný, protože se musíte znovu zorientovat ve všech pracovních záležitostech.

Týden před návratem do práce:

Přehodnoťte své pracovní cíle a priority.

Vytvořte si seznam úkolů, které musíte udělat hned první den po návratu.

Zkontrolujte svůj pracovní kalendář a naplánujte si důležité schůzky.

Pokud možno, zkontrolujte e-maily a zprávy, abyste se nepotkali s nepříjemnými překvapeními.

První den:

Zkuste začít den brzy, abyste měli dostatek času na zpracování novinek a samotného návratu.

Zkonzultujte svůj plán s nadřízeným nebo týmem a sdílejte své priority.

Buďte trpěliví sami k sobě. Návrat do práce po prázdninách může být náročný, a není nutné zvládnout všechno hned.

2. Zachování letní nálady

Přestože se vracíme do práce, není třeba ztrácet veškerou energii, kterou jsme získali během dovolených. Existuje několik způsobů, jak si udržet pozitivní aspekty dovolené i v běžném pracovním dni.

Úprava pracoviště – Okamžik návratu může být ideálním časem zamyslet se nad možností vylepšit své pracovní prostředí. Menší změna, úprava prostoru, osvětlení či vybavení může mít pozitivní vliv na náladu a produktivitu vás i okolí.

Pravidelné přestávky – Nezapomínejte na pravidelné krátké přestávky během pracovního dne. Krátká procházka nebo chvíle relaxace, procházka nebo neformální rozhovor může obnovit vaši energii a náladu.

Plánování víkendu – I když léto skončilo, stále můžete plánovat víkendová dobrodružství a výlety. Tím si můžete udržet pocit dovolené i během pracovního týdne. Samotné očekávání pohodového víkendu a těšení se na zážitek je pro nás odměnou.

3. Podpora kolegů a týmová spolupráce

Návrat do práce po prázdninách může být zvláště náročný pro manažery a personalisty, kteří se musí postarat o to, aby uhasili všechny požáry a vše fungovalo, tak jak má. Někdy, ale v zápalu boje zapomínáme na mezilidský rozměr. Zde jsou některé tipy, jak pomoci zaměstnancům překlenout mezeru mezi dovolenými a prací:

Komunikace – Mluvte s členy týmu o jejich prázdninových zážitcích a dojmech. Umožněte jim sdílet své příběhy a zážitky.

Týmové setkání – Po návratu může být užitečné uspořádat týmové setkání, kde se můžete všichni podělit o své plány a cíle pro příští měsíce. To může pomoci vytvořit pocit kolektivního úsilí.

Individuální podpora – Věnujte čas individuálním rozhovorům s vašimi podřízenými. Zjistěte, co nového se odehrálo, jaké jsou jejich aktuální potřeby a cíle a jak můžete pomoci při jejich dosažení.

4. Rozvoj profesionálního růstu

Dovolené mohou být vhodným časem pro úvahy nad svými profesními cíli a prioritami. Po návratu do práce můžete využít novou energii a nadšení pro dosažení svých cílů. Zde jsou některé kroky, jak toho dosáhnout:

Aktualizace pracovních cílů – Zkontrolujte své pracovní cíle a případně je aktualizujte na základě nových poznatků a dovedností získaných během prázdnin.

Kariérní rozvoj – Zvažte možnosti kariérního rozvoje, jako jsou školení, kurzy nebo mentorství. To vám může pomoci dosáhnout posunu ve vaší kariéře.

Sledování pokroku – Pravidelně sledujte pokrok při realizaci svých cílů. To vám pomůže udržet se na správné cestě a udržet si motivaci.

Návrat do práce po dovolených může být náročný, ale s vhodným plánem a pozitivním přístupem si můžete udržet nově nabitou energii. Nezapomeňte si užívat i pracovní dny a dělat věci, které vás naplňují.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Učím manažery na všech úrovních pracovat s lidmi tak aby firmu vnímali jako součást svého života, aby jejich práce byla efektivní, smysluplná a naplňovala potřeby firmy i jich samotných.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2023 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520