Reakce na ekonomickou nejistotu

22. 1. 2024   Mgr. Petr Hlušička

Tváří v tvář ekonomickým otřesům a nejistotě mnoho lidí reaguje na danou situaci velmi podobně jako při vyrovnávání se s náhlou ztrátou milované osoby. Tento proces vyrovnávání dle Küblerové-Rossové, který má pět oddělených fází, je v mnohém totožný s reakcemi lidí na situace, které zásadně mění náš život.

Kariérní neúspěch a růstové myšlení

4. 12. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Pracovní neúspěch je často považován za zlom v kariéře, který nám může otřást sebedůvěrou a snížit naši hodnotu. Naše přirozená instinktivní reakce může vést k tomu, že se příliš soustředíme na negativa a pochybnosti o sobě. Neuvažujeme nad tím, že se naopak jedná o cennou zkušenost a výhodu.

Sociální média a jejich vliv na člověka

20. 2. 2023   Mgr. Petr Hlušička

Sociální média postupně začínají ve větší nebo menší míře vstupovat do života téměř všem. Postupně při tom začínáme chápat, jaký na nás mohou mít vliv z hlediska utváření názorů či postojů. Ale to, jakým způsobem to ovlivňuje náš osobní život, je tématem neméně zásadním.

Komunikace změn ve firmě

11. 10. 2021   Mgr. Petr Hlušička

V okamžiku, kdy ve firmě či v rámci týmu očekáváte nebo plánujete významné změny, tak přichází čas připravovat vhodnou komunikační strategii. Nezáleží na tom, zda jsou pozitivní či negativní, vždy musíte brát ohled na lidi a zavčasu začít vysvětlovat, být připraven na reakce nebo korigovat nevhodný průběh.

Virtuální káva Firemního sociologa

1. 2. 2021   PhDr. Vojtěch Bednář

Doba je nejistá, zaměstnance je stále obtížnější přimět k aktivní činnosti a přesto mají stoupající požadavky? O těchto a dalších otázkách aktuálního managementu budeme hovořit na neformálním setkání Firemního sociologa, na které bychom vás rádi pozvali.

Opatření a rozjezd výroby

14. 4. 2020   Mgr. Petr Hlušička

V aktuální situaci některé provozy jedou na půl plynu a některé po pauze opětovně spouští výrobu či provoz. Co všechno, mimo standardních operací, musíme brát v potaz? A to především s ohledem na snížení rizik, ochraně našich pracovníků, ale i jejich uklidnění. Psychická zátěž spojená s množstvím informací a obav o sebe a své blízké je pochopitelná, ale může způsobovat až nepřiměřené reakce.

Plánování firemního večírku

14. 10. 2019   Mgr. Petr Hlušička

Přichází období, kdy začínáme plánovat nebo naopak finalizovat poslední přípravy na firemní večírek. Někteří se na dobu večírku těší, někteří po zkušenostech s jistými obavami. Na co je dobré myslet z hlediska vztahů a možných dopadů.

Zvládnutí osobní krize

7. 7. 2015   Mgr. Petr Hlušička

V různých životních fázích se můžeme dostat do situace, která se dá nazývat krizová. Ohrožuje naši integritu a stabilitu, spouští stresové reakce a může způsobovat mnohé negativní dopady. Způsob, jakým tyto situace zvládáme, nám, buď umožní je překonat, nebo nás zdolat.

Když přijde deprese

25. 11. 2013   PhDr. Jan Drahoňovský

Občas věci přestanou dávat smysl. Události se rozpadnou do nesourodého shluku dat bez důvodu, bez logiky, bez radosti… Ztratíme pevnou půdu pod nohama a všechno se zdá absolutně nejisté. Jisté je pouze jediné, a sice že všechno, do čeho se pustíme, špatně dopadne a budoucnost nic dobrého nepřinese, tudíž jakákoli akce postrádá smysl…

Jak dostat změnu k lidem

9. 9. 2013   PhDr. Vojtěch Bednář

Řízení změn patří mezi nejtěžší manažerské disciplíny. A otázka, jak dostat změnu k lidem, kterých se týká, jak je přesvědčit, aby jí akceptovali, a dokonce aby je motivovala, je pomyslný vrchol této cesty. Co proto můžeme udělat?


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520