18. 1. 2016   Mgr. Petr Hlušička

V pracovním prostředí pomalu stoupá počet lidí, kteří ve své praxi využívají meditační techniky. Přirozeně tak začínají nahrazovat metody, které nabízejí pouze určitou rekreaci či uvolnění, jako jsou například masáže nebo sportovní aktivity. Důvodů je pro to několik.

Výzkumy dokazují, že využití a praktikování některých meditačních technik rozvíjí schopnost se soustředit, zlepšuje pozornost, paměť a pozitivně ovlivňuje naši emoční inteligenci. Jejich zařazení je běžné v rámci rozvojových programů pro aktuální i budoucí vedoucí pracovníky. Jejich primární zaměření je podpora a nastavení směrem ke kreativitě a flexibilitě v rámci profese. Jejich účinky, ale tento rámec dále překračují.

Meditace zvyšuje odolnost

Využití meditace se používá například při léčbě úzkostí, ale i v běžné praxi pozitivně ovlivňuje odolnost vůči stresu a jeho zvládání. Z tohoto důvodu je například velmi oblíbená v Goldman Sachs.

Meditace zlepšuje emoční inteligenci

Dle posledních výzkumů za pomoci meditace dochází ke zlepšování emoční inteligence uživatelů meditace v několika rovinách, pomáhá regulovat vlastní emoce a zároveň rozvíjí vlastní schopnost sebevnímání a empatie směrem k ostatním.

Meditace rozvíjí kreativitu

„Aha momenty“, kdy nám dochází souvislosti a vazby a přicházíme s řešením, mají jednu souvislost s kreativní činností a to, že k nim častěji dochází, když se nacházíme v relaxovaném a meditativním rozpoložení mysli. Jedním z důvodů je to, že meditace podporuje divergentní myšlení.

Meditace podporuje soustředění

Nedávný výzkum ukázal, že naše mysl a její myšlenky mají tendenci se rozbíhat a potulovat zhruba 50 procent času. Když k tomu připočítáte různá vyrušení, smsky, telefonní hovory, a e-maily, tak nemůže být žádným překvapením, že je poměrně náročné udržet pozornost a soustřednost. Studie však také prokázala, že pomocí meditace dochází nejen ke snížení naší tendence se nechat rozptylovat, ale i k posílení naší schopnosti se soustředit a dokonce i paměti.

Najít si čas na meditační techniky může být náročné, ale jak výzkumy, tak praxe ukazují jejich přínosy a pozitivní dopady.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520