18. 6. 2018 Mgr. Petr Hlušička
Setkali jste se někdy s typem člověka, který ví všechno, všude byl a na všechno má svůj názor? Jaký vliv to na Vás mělo? Dalším příkladem problematického typu člověka může být všeználek, jeho dopady na tým a jakým způsobem s ním můžete pracovat.
Předvádějí se, zvláště své intelektuální schopnosti – ostatní jsou pro ně nudní, únavní a nezajímaví. V ostatních tak mohou vzbuzovat vztek, odpor a agresi. Mohou být i tyrani, přesvědčivé vystupování, vemlouvavost, poučování, snaha být středem pozornosti, nebývají skutečnými experty, opírají se o laciná, pochybná data, např. z médií. Chtějí mít obdiv a uznání ostatních.
Často si ani neuvědomují, že toho v reálu o dané problematice moc neví. Všeználci jsou často velmi zvídaví a jsou velmi dobří ve sběru informací. Poskytněte zpětnou vazbu k předávaným informacím a opravujte případná pochybení, dáte tak prostor k napravení případných škod. V případě potřeby požadujte vyjasňování faktů, protože všeználek často komunikuje příliš všeobecně. Například, když používá všichni to …., tak můžete požadovat, kdo konkrétně…
Zároveň musíte být připraveni poskytnout všeználkovi únikovou cestu v okamžiku, kdy zjistí, že jste v dané problematice expert nebo mát více znalostí. Oceňte ho za přístup a snahu, a nechte ho například zajistit další podklady.
S ohledem na jejich potřeby v oblasti uznání, se vyhněte otevřené konfrontaci před skupinou. V případě nutnosti řešte situaci mezi čtyřma očima. Pobavte se s ním o dopadech na kolektiv a jakým způsobem může jejich přístup být vnímán negativně. Podpořte je v konstruktivní cestě budování respektu a uznání u ostatních díky jeho silným stránkám.