27. 7. 2020   PhDr. Vojtěch Bednář

Je léto a lidé mají dovolenou. Mnoho firem běží na poloviční provoz, ať už kvůli volnu, nebo koronavirové krizi. Manažeři jsou v práci, musí řešit těžké úkoly a taky myslet na budoucnost. Dnes vám nabídneme 10 tipů, jak na ni myslet efektivněji pokud jde o personální management.

Léto je v polovině a mnoho manažerů si klade otázku po budoucnosti. Na jedné straně je zde obava z pandemie, na druhé z ekonomické krize (ale naštěstí jak stále častěji registrujeme také naděje, že by nemusela trvat dlouho). Budoucnost je nejistá, ostatně současnost také, a zatímco část zaměstnanců stále zůstává doma, případně je na dovolené, pro zbývající je práce více než kdy dříve. Co dělat v těchto, pro někoho chaotických, podmínkách? Rádi bychom vám nabídli deset tipů k zamyšlení.

 

  1. Nejlepší cestou z nejistoty je střednědobá koncepce, a to nejen firemní, ale osobní. Máte ji? A specificky, nejen pro sebe, ale i pro své zákazníky? Umíte si nastavit cíle, které jsou v dohledu, ale ne dosahu? Je to lepší než jen hasit aktuální problémy, nebo vzhlížet ke vzdušným zámkům.
  2. Každý týden je dobré mít jeden úkol, který dovedeme úspěšně splnit až do konce, i kdyby byl malý a relativně bezvýznamný. Pomáhá to naší psychice a pokud máme totéž pro naše zaměstnance, pak i jejich.
  3. Máte dovolenou? Mnoho vedoucích pracovníků ji dnes vynechává, protože je třeba řešit operativu. Ruku na srdce, skutečně se stane něco strašlivého, pokud si dáte týden volna? V naprosté většině případů ne.
  4. Uvažujete o změně? Zásadnější pracovní nebo osobní? I když většina z nás má tendenci si dávat předsevzetí a vymýšlet změny k prvnímu lednu, zdaleka nejlepším termínem je 1. září, a to se blíží.
  5. I když se to může zdát nelogické, léto je ideální čas kdy začít chtít po lidech nápady a inovace. Aby bylo zřejmé, není vhodná doba je vymáhat a kontrolovat, ale perfektní o nich začít mluvit
  6. Není od věci si právě nyní vzpomenout na to, jak jste se cítili a co dělali právě před rokem a podobným způsobem zkusit představit, co chcete za rok. Buďte přiměřeně pozitivní, současně realističtí. Nynější situace není příjemná, ale není to ani konec světa a budoucnost bude.
  7. Léto je ideální doba pro vytváření nových návyků, protože je na ně čas a prostor. Chcete třeba sportovat, pravidelně spát, věnovat se koníčkům? Právě nyní můžete začít. Postupně po částech, pomalý start je efektivnější než strmý a náhlý.
  8. Pokud trávíte mnoho času sledováním médií, zvláště pak těch, která informují o krizi; ať už virové, nebo ekonomické, je právě teď čas to změnit. Uberte, nastavte si vlastní strategii sledování zpráv a dodržujte ji i po konci prázdnin.
  9. V současné době není vhodný čas očekávat od lidí maximální výkon, ale možné je k němu směřovat. Ideální je říkat jim, že s maximem počítáte na podzim, lidé se vám na ně přirozeně připraví.
  10. Trénujte optimismus a pozitivní přístup; také to se nejlépe dělá v létě. Pozitivním přístupem nemyslíme bezhlavé usmívání se a nekritický „americký“ přístup ale to, že vše, co děláme, směřujeme k vyřešení problémů a k tomu, abychom našli cestu.

Přejeme vám pevné nervy a hodně úspěchů. Pokud byste rádi využili léto k úpravám svého manažerského stylu, přístupu a práce, rádi vám pomůžeme. Stačí, když nám napíšete pomocí tlačítka pod tímto článkem.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2024 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520