25. 4. 2022 Mgr. Petr Hlušička
Existuje mnoho motivů, proč posloucháme podcasty. Zajímavá témata, inspirativní hosté nebo vzrušující vyprávění. Podle nové studie, ale existují psychologické rozdíly mezi lidmi, kteří podcasty poslouchají a kteří ne.
V rámci nově publikované studie se odborníci zaměřili na psychologické rozdíly posluchačů podcastů. Jedním z poznatků je, že lidé, kteří je poslouchají, jsou intelektuálně zvídaví, touží po poznání a zajímají se o novinky v oblastech mimo jejich běžné zkušenosti či znalosti. Současně je zajímavé, že jejich posluchači jsou méně neurotičtí a mají nižší sklon k psychickému stresu.
Zároveň se odlišují od průměrných uživatelů sociálních médií, kdy jsou více zaměřeni na informaci než na sociální aspekty a nevykazují vyšší sklon k závislostem na nich. Ty samozřejmě mohou převážit v případě silné vazby vůči moderátorovi nebo hostovi samotného podcastu. Například v případě mediálně známé osobnosti či celebrity. Častějšími posluchači bývají také spíše muži než ženy.
Celkově tato zjištění podporují myšlenku, že primárními posluchači podcastů jsou lidé, kteří mají zájem o vlastní seberozvoj, zdravý sebenáhled a to je samo o sobě spojeno s pozitivními vlivy.