30. 12. 2013 Mgr. Petr Hlušička
Velké množství lidí využívá období před koncem roku ke krátké retrospektivě a zamyšlení v jakém ohledu mohou změnit svoji aktuální situaci, popřípadě ji vylepšit. Nastavení osobních cílů může proběhnout i pro pracovní oblast.
České republice je zhruba patnáct procent novoročních předsevzetí zaměřeno na oblast práce, případně vzdělávání. Oproti tomu v Rusku tento podíl významně stoupá. Ve většině těchto předsevzetí se jedná o vyřešení stávajících úkolů a začátku s čistým štítem, profesní posun či vzdělávání v oboru.
Při stanovování nových cílů by ale mělo být dodržováno pravidlo jejich reálnosti a dosažitelnosti. V okamžiku, kdy naše předsevzetí nemá realistickou a dosažitelnou podobu, tak bude působit kontraproduktivně. Naším cílem by mělo být stanovení takového cíle, u kterého můžeme vidět jeho dosažení jako reálné a tedy motivující.
Pokud se rozhodneme pro splnění určitého cíle, tak je nutné si stanovit jednotlivé kroky a jejich časové vymezení. Zároveň nesmíme zapomínat při jejich dodržování na malé odměny, které nás budou udržovat motivované a pozitivně naladěné.
Pomůckou pro realizaci našich předsevzetí může být jejich písemné zaznamenání včetně průběhu plnění.
Tip: Jako cíl není nutné stanovovat zásadní změnu či splnění úkolů. Rozumným předsevzetím může být zaměření se na dosažení určité rovnováhy mezi naším pracovním a osobním životem, dokážeme pak lépe využívat vlastní vnitřní zdroje a motivaci.