10. 3. 2025   Mgr. Petr Hlušička

V každém pracovním prostředí se může stát, že naše úspěchy vyvolají v kolezích nejen obdiv, ale také žárlivost a odpor. Jak poznat, že někdo vaši kariérní dráhu více podkopává, než podporuje? A jak s takovou situací efektivně pracovat, aniž byste si poškodili profesní vztahy?

Každý z nás si přeje, aby naše pracovní úspěchy byly přijaty s podporou a uznáním. Bohužel se často setkáváme s pravým opakem – s žárlivostí a skrytým odporem. Zejména pokud jde o kolegu, se kterým jsme si dříve rozuměli, může být taková změna velmi nepříjemná. Jak se s touto situací vyrovnat a minimalizovat její negativní dopady?

1. Opatrně vyhodnoťte situaci

Prvním krokem je zamyslet se nad tím, zda vaše podezření ohledně kolegovy žárlivosti nejsou pouhou domněnkou. Položte si několik klíčových otázek:

  • Změnil kolega nedávno své chování vůči mně?
  • Začal dávat pasivně-agresivní komentáře?
  • Omezuje kontakt a vyhýbá se spolupráci?
  • Snaží se snižovat vaše úspěchy před ostatními?

Pokud si na většinu otázek odpovíte ano, je pravděpodobné, že kolega skutečně cítí určitou žárlivost nebo odpor.

2. Pochopte příčinu jeho pocitů

Místo toho, abyste se automaticky distancovali nebo se na kolegu zlobili, zkuste pochopit, co je zdrojem jeho negativních emocí. Může jít například o:

  • Strach z vlastního selhání
  • Pocit nespravedlnosti („Proč on a ne já?“)
  • Vliv třetí strany, která šíří nepravdy

Pokud se zdá, že situace vychází z nedorozumění, stojí za to ji jemně otevřít. Můžete například říci: „Všiml jsem si, že se na poradách vůči mě chováš jinak. Můžeme si o tom promluvit?“


Využijte služeb Zaměstnaneckého Asistenčního Programu


3. Analyzujte mocenskou dynamiku

Zásadní otázka: Kdo má větší vliv – vy, nebo dotyčný kolega? Pokud jste v silnější pozici, není třeba dělat unáhlené kroky. Pokud je váš kolega v mocnější pozici a má možnost vás profesně poškodit, buďte obezřetní a zvažte, jak předcházet případným komplikacím.

4. Zajistěte si podporu

Je důležité vědět, kdo vás profesně podporuje. Tito spojenci vám mohou pomoci udržet si dobrou pověst a vyhnout se negativním dopadům kolegovy žárlivosti. Pokud však zjistíte, že se někdo dříve loajální k vám začal distancovat, je dobré zvážit, zda do vaší situace nezasáhl kolega svou negativitou.

5. Omezte kontakt, pokud je to nutné

Pokud váš kolega není ochoten překonat své negativní pocity a nadále vám profesně škodí, nejlepší strategií je omezit kontakt. Udržujte profesionální vystupování, ale neztrácejte čas snahou změnit někoho, kdo není ochoten se posunout dál.

Závěr a praktické doporučení

Žárlivost a rivalita jsou běžnou součástí pracovního prostředí. Místo toho, abyste nechali negativní emoce ovládnout vaši profesní dráhu, se soustřeďte na strategické kroky:

  • Opatrně analyzujte situaci.
  • Pokuste se porozumět příčiněm.
  • Budujte si podpůrnou síť spojenců.
  • V případě nutnosti omezte kontakt.

Výzvy tohoto typu mohou být náročné, ale při správném přístupu si udržíte profesní integritu i dlouhodobý úspěch.

Přihlásit odběr na LinkedIn

PhDr. Vojtěch Bednář

PhDr. Vojtěch Bednář

Specializuji se na otázky vedení, motivování, řízení lidí ve firmách, vytváření a udržování firemní kultury. Pracuji s manažery a vedoucími pracovníky na všech úrovních a pomáhám jim pracovat s lidmi. Efektivně, smysluplně a přátelsky.

více o autorovi
články autora

Mgr. Petr Hlušička

Mgr. Petr Hlušička

Odborný psycholog zabývající se především aplikovanou psychologií v oblasti lidských zdrojů.

více o autorovi
články autora

PhDr. Jan Drahoňovský

PhDr. Jan Drahoňovský

Psychologické poradenství v rámci firmy i osobního života, školení, semináře

Témata: Komunikační pasti a bariéry, přesilové hry a manipulace, stresové zatížení, propojení práce a osobního života, existenciální dilemata apod.

více o autorovi
články autora

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Mgr. Jakub Oliva, LL.M.

Jako advokát s výlučnou specializací na pracovní právo jsem s našimi klienty absolvoval nespočetně kontrol ze strany inspekce práce, stejně tak jako mám za sebou nepřeberná jednání s odborovými organizacemi a soudní řízení týkající se pracovního práva (pracovní úrazy, nemoci z povolání, odstupné, neplatné výpovědi a okamžitá zrušení, spory z kolektivních smluv, diskriminace, náhrada škody aj.).

více o autorovi
články autora


© 2025 Firemní sociolog | ISSN 1805-6520

Today 272

Yesterday 225

Week 272

Month 11547

All 71538

Currently are 67 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions